Xanthos Antik Kenti

Ksanthos, başlıca Likya ve Roma akropollerinden oluşan bugünkü Eşen Çayı kenarındaki ovaya hakim iki tepeüzerinde kurulmuş olan bir kenttir.

M.Ö. 545-546 yıllarında Pers egemenliğine girene kadar bağımsızlığını sürdüren kent, M.Ö. 475–450 yılları arasında büyük bir yangın felaketi geçirmiştir. M.Ö. 2. yy.’da Likya Birliğinin başkenti olan Ksanthos, M.Ö. 42 yılında Romalıların kontrolüne, daha sonraki dönemde ise 7. yy. Arap akınlarına kadar piskoposluk merkezi olarak Bizans egemenliğinde kalmıştır.

Yerleşen her uygarlığın inşa ettirdiği yapılarla insanlık tarihineışık tutan bu merkez 1988 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınmıştır.

xanthos3-turkiyetanitim-net

 

HARP ANITI : 8.87 m yüksekliğindeki mezar anıtı kayadan oyulmuş masif bir paye ile dört yüzü frizle çevrili küçük bir mozar odasından oluşmaktadır. Bu odanın üzeri bir kapak taşı ile örtülüdür. Anıtın mermer kabartmaları 1842 yılında İngiliz Fellows tarafından Londra’ya götürülmüştür. Şimdi yerinde görülen kabartmalar orjinalinden alınmış alçı kopyalardır. Kabartmalarda mezar sahibi ve karısına diğer aile bireylerinin hediye sunuşları konu edilmiştir. Kuzey ve Güney’deki yarı kuş, yarı kadın şeklindeki Siren adı verilen yaratıklar, bebek şeklinde sembolize edilmiş ölünün ruhunu gökyüzüne taşımaktadır.

xanthos-turkiyetanitim-anaresim

 

TİYATRO

xanthos-tiyatro

xanthos8-turkiyetanitim-net

 

ÇARŞI CADDE

xanthos6-turkiyetanitim-net

 

KİLİSE

xanthos7-turkiyetanitim-net

 

SÜTUN VE TAŞ İŞLEMELERİ

xanthos2-turkiyetanitim-net

xanthos5-turkiyetanitim-net

 

NEKROPOL

xanthos4-turkiyetanitim-net

Xanthos Antik Kenti Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri :

Nisan-Ekim ( Yaz )
Açılış Saati: 08:30            Kapanış Saati: 18:30
Kasım-Mart  ( Kış )
Açılış Saati: 08:30            Kapanış Saati: 17:00
Haftanın 7 günü açık.

Giriş Ücreti: 10 TL.  Müzekart’ınız varsa ücretsiz giriş yapabiliyorsunuz.

Xanthos Antik Kenti’ne Nasıl gidilir ?

Fethiye-Kaş karayolu üzerinde, Fethiye’ye 46 km. uzaklıktaki Kınık Beldesinde yer alan şehir, Xanthos Nehri (bugün Eşen Çayı) kenarındaki ovaya hakim iki tepe üzerinde kurulmuştur.

Bir Cevap Yazın